Răspuns :
Răspuns:
ciocolata este aerata
V(gda) = 43,75 cm³
Explicație:
verificam volumul ciocolatei
ρ = m/V => V = m/ρ = 250g/1,6g/cm³ = 156,25 cm³
hmm... nu bate cu datele problemei deci avem ca ciocolata este aerata :)))
volumul golurilor este :
200 cm³ - 156,25 cm³ = 43,75 cm³
Răspuns:
m = 250 g
V = 200 cm cubi
ro = 1.6 g/cm cub
ro1 = 250/200 = 1.25 g/cm cub
Deoarece 1.25 < 1.6 rezulta ca ciocolata este aerata
250 g de ciocolata compacta are volumul de V1 = 250/1.6 = 156.25 cm cubi
Volumul golurilor de aer VA = V-V1 = 200 - 156.25 = 43.75 cm cubi
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!