Răspuns :
Răspuns:
Din textul dat, înțelegem că trebuie să preparăm 500 mL (Vs) soluție de vitamina C, în care concentrația molară a vitaminei C este de 500mM (miliMolară, adică 500 milimol vitamina C la 1Litru soluție), din apă solvent și o cantitate de vitamina C ( masa dizolvată, md- în miligrame), care va da concentrația respectivă.
Masa dizolvată de vitamina C în 500 mL soluție, de concentrație milimolară 500mM se calculează plecând de la definiția concentrației molare.
Etape de calcul:
a) Vom transforma unitățile de măsură pentru CM, în S.I, adică în mol/L:
500 mM=500:1000=0,5 mol/L =0,5M
500 mL=500:1000L=0,5 L
b 1) Varianta 1
Scriem regula de trei simplă și calculăm n moli vitamina C și apoi masa ocupată de ei, dacă M vitamina C=176,13 g/mol
b1. 1) n moli vitamina C din 500 mL soluție=X moli
dacă CM = 0,5 M.....adică 1L soluție.......conține 0,5 moli vitamina C dizolvată
atunci 0,5 L soluție preparată.....va avea X moli de vitamina C
X moli vitamina C /0,5L=0,5L.0,5moli/1L=0,25 moli (jumătate)
b1.2) masa, mg, de vitamina C, care corespunde la 0,25 moli/ 500 mLeste:
masa (relația 2) = n moli.M g/mol
masa, g, = 0,25 mol.176,13 g/mol=44,0325 g vitamina C
masa, mg= 44,0325 g.1000=44032,5 mg vitamina C
b 2) Varianta 2
Aplicăm relația matematică (3), pentru CM.
CM= m(g)/M (g/mol).Vs (L)
m(g) = CM.M .Vs= 0,5mol/L.176,13 g/mol. 0,5L=44,0325 g
R. 44 032,5 mg
SAU:
Cmilimolară=500 mM/ 1L
CmM= m(mg)/ M mg/mol.Vs(L)
500 mmol/L = m(mg)/ 176,13.10³mg/10³mmol.0,5L
m=44032,5 mg
Verificați calculele, vă rog!
Explicație:
Vă pot explica plecând de la definiția concentrației molare C M.
Concentrația molară CM (în unele cărți Cm) este o măsură pentru concentrația solutului (dizolvatului, substanță dizolvată) din soluția sa.
CM exprimă numărul de moli de substanță dizolvată în 1 L de soluție (nu solvent). Unitățile de măsură pentru CM sunt:
-în S.I. de mărimi și unități de măsură CM se măsoară în mol/L. O soluție are concentrație molară de 1M din substanța dizolvată, când 1L din aceea soluție conține 1 mol de substanță dizolvată;
-unități de măsură derivate din submultiplii sau multiplii molului (uneori L, în industria chimică)
Avem în analizele chimice, următoarele unități și relațiile de transformare:
→CM milimolară, mM, adică 1milimol de dizolvat la 1L soluție;
1 mM/L = 1.10⁻³M (mol/L)
→CM micromolară, adică 1micromol dizolvat la 1L soluție.
1.μM/L sau pM/L =1. 10⁻⁶M
-deducerea relației matematice pentru calcularea CM, când se cunosc numărul de moli de dizolvat și volumul soluției este:
CM = n moli dizolvat / Volum soluție, Vs (L) (1)
dar:
n moli dizolvat= masa dizolvat,m (g)/Masa moleculară dizolvat, M (g/mol) (2)
Introducem relația lui n moli în CM și obținem:
CM = m(g) dizolvat/ M dizolvat (g/mol) . Vs (L) (3)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!