Răspuns :
Răspuns: a) 900 kg / m³ , b) 888,88 kg / m³
Explicație:
in fiecare din cele doua cazuri, densitatea amestecului este raportul dintre masa lichidelor si volumul lichidelor
va trebui sa calculam masa sau volumul in functie de volum sau masa ...
in primul pahar avem
volum v1 apa + Volum V2 alcool = V1 +V2 = 2 V
masa apei = densitate apa x volum apa = ρ apa x V = ρ1 V
masa alcoolului = densitate alcool x volum alcool = ρ alcool x V = ρ2 V
masa alcool + masa apa = ρ1 V + ρ2 V = V ( ρ1 +ρ2 )
ρ amestec = V ( ρ1 +ρ2 ) / 2V = (ρ1 +ρ2 ) / 2 = (1000 +800)/2 = 900 kg/m³
in al doilea pahar
masa apa = masa alcool = m
masa apa + masa alcool = 2 m
volum apa = masa apa / densitate apa = m / ρ1
volum alcool = masa alcool / densitate alcool = m / ρ2
Vol. total V1 + V2 = m / ρ1 + m / ρ2 = m / ρ1 ρ2 ( ρ1 +ρ2 ) = m( ρ1 +ρ2 ) / ρ1 ρ2
densitate amestec = masa totala / volum total = 2 m / [m (ρ1 +ρ2 ) / ρ1 ρ2 ) ] = 2 m ρ1 ρ2 / m (ρ1 +ρ2 ) = 2 ρ1 ρ2/ (ρ1 +ρ2 ) = 2 x 1000 x 800 : 1800 = 888,88 Kg / m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!