o mașină cu masa de 2 tone se deplasează rectiliniu și uniform cu viteza v= 54 km / h fata de șosea .Ce valoare are energia cinetică a mașinii fata de șosea? Dar fata de șoferul mașinii ?
2t=2000 kg 54 km/h=54• 1000/3600=15 m/s Ec=m•v^2/2=2000•225:2=225000J= Cum șoferul nu are o viteza atunci energia lui cinetica fata de mașina este egala cu 0
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!