Răspuns:
Explicație:
E grupa 7 a [17a ]
perioada 3
K=2e
L-8e Z=17-----> 17e , 17p
M-7e
A =35,5-----> 35,5 g/moli
-se afla nr. de moli de atomi clor din 85, 102 .10²³atomi
n =85,102 .10²³ : 6,023.10²³ -----> aprox. 14 moli de atomi Cl
-se afla masa de Cl
m= n . M
m= 14moli. 35,5g/moli=497g clor
[am banuit nr. de atomi ; daca nu este corect lucreaza singur dupa rezolvarea mea ]