Ajutor vă rog frumos cu tema la fizică este urgent

Răspuns:
Explicație:
4.
v=54 km/h=15 m/s
a=Δv/Δt=(v-vo)/t=(15-12)/0,5=3/0,5=6 m/s²
5. v = 108 km/h = 30 m/s
a=Δv/Δt=(v-vo)/t = (0-30)/60 m/s^2 = -30/60 m/s^2 = -0,5 m/s^2