👤

Ce masa are apa dintr-o sticla cu volumul de 10 cm³? Densitatea apei este ( S apa =1000kg/m³​

Răspuns :

[tex]masa = densitate |ro| .volum[/tex]

10 cm^3=10^-5 m^3

[tex]masa = 10 { }^{ - 5} \times {10}^{3} [/tex]

[tex]masa = {10}^{ - 2} \: kg[/tex]