👤

Ce volum de SO2 rezulta din reacționa 60g S cu O2 știind ca a fost măsurată la 70 C și 10 atmosfere

Răspuns :

Răspuns:

A,S= 32g/mol

niuS=m/A= 60g/32g/mol= 1,875mol

1mol............1mol

S + O2---> SO2

1,875...........x= 1,875mol

pV=niuRT

10xV= 1,875x0,082x(273+70)         V=5,27 L

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari