Răspuns :
Răspuns:
Nr neutroni = 29.97 × 10²³
Explicație:
După legea lui Avogadro , Numărul de particule(N) = Cantitatea de substanță(ν) × Numărul lui Avogadro
unde
ν = m / M(masa molară)
⇒ ν = 10 g/ 12 g/mol = 0.83 mol
⇒ N=0.83 mol × 6.02 × 10²³ = 4.9966 × 10²³ atomi
- Un atom de C conține 6 protoni deoarece cunoaștem că Z (numarul atomic) = numărul de protoni
Numărul de neutroni = A( masa atomica)- nr. protoni
⇒ Nr. (n) = 12-6 = 6 .
Numărul de neutroni în 4.9966 × 10²³ atomi = 6 × 4.9966 × 10²³ = 29.97 × 10²³ neutroni
Baftă!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!