1) Să se calculeze forța elastică ce acționează asupra unui resort cu constanta elastică K=12N/kg, care este comprimat 3 cm
2) Asupra unui resort elastic care s-a alungit cu 5 cm acționează o forță elastică de 35 N. Care va fi alungirea resortului când forța elastică este de 7N?
4)Greutatea unui corp pe Pământ este Gp=49 N, iar pe Lună GL=8N. știind că accelerația gravitațională pe Pământ este g~=9,8 N/kg, calculați accelerația gravitațională pe Lună.
5) Mihai are la dispoziție un resort cu constanta elastică K=10N/m, de care trebuie să atârne o lustră de 1,5kg . Cu cât s-a alungit resortul?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!