👤

2NO2+1/2O2-->N2O5
Δ H=-55kJ
Δ s=-227 J/K
t=25c
Δ G=?


Răspuns :

Răspuns:

T=273+25=298Kelvin

ΔG= ΔH-TΔS

ΔG=-55kj-298(-0,227)kj=12,6kj

Explicație: