👤

e pe mainee va roog
Cât cântăresc 0,01 kmoli SO3 si 300l O2?



Răspuns :

Răspuns:

m(SO3)=u×m=0,01 kmoli×80 kg/kmol=0,8 kg=800g

u(O2)=V:vm=300l:22,4 l/mol=13,4 mol

m(02)=u×m=13,4 mol ×32g/mol =428,8 g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari