Răspuns :
Răspuns:a ) 0,5 kg apa , b) 0,4 kg ulei
Explicație:
stim volum = 0,5 litri
densitate apa = 1 g / cm³
densitate ulei = 0,8 g / cm³
se cere masa in fiecare caz .
pornim de la formula de calcul a densitatii
densitate = masa / volum
rezulta ca masa = densitate x volum
pentru apa
densitatea = 1 g / cm³
volum = 0,5 litri
[ stim ca 1 litru = 1 dm ³ = 1000 cm³
deci 0,5 litri = 1000 cm³ / 2 = 500 cm³ ]
masa = 1 g / cm³ x 500 cm³ = 500 g = 0,5 kg
2. pentru ulei,
densitatea = 0,8 g / cm³
volum = 500 cm³
masa = 0,8 g / cm³ x 500 cm³ = 400 g = 0,4 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!