Răspuns :
Cm = conc. molara = niu/Vs
Cm1 = c%xrox10/miu
= 63x1,53x10/98 = 9,84 mol/L
=> niu1 = Cm1 x Vs1 = 2x 9,84 = 19,68 moli H2SO4
niu2 = Cm2xVs2 = 2x3 = 6 moli
=> niu.tot = niu1+niu2 = 25,68 moli
=> Vs.tot = Vs1+Vs2 = 5 L
=> Cm.final = niu.tot/Vs.tot
= 25,68/5 = 5,136 mol/L
stim ca c% = mdx100/ms
ro = ms/Vs
=> ms1 = roxVs1 = 1,53x2000 = 3060 g sol H2SO4
=> md1 = ms1xc1%/100
= 3060x63/100 = 1927,8 g H2SO4
din Cm = roxc%x10/miu
=> c% = miuxCm/10xro
= 98x2/10x1,14 = 17,2%
ms2 = ro2xVs2
= 3000x1,14 = 3420 g sol. H2SO4
=> md2 = ms2xc2%/100
= 3420x17,2/100
= 588,24 g
=> md.tot = md1+md2 = 2516 g
=> ms.tot = ms1+ms2 = 6480 g
=> c%.final = md.totx100/ms.tot
= 2516x100/6480 = 38,83%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!