Răspuns :
Răspuns: 0,8 g / cm³ = 800 kg / m³
Explicație:
0,8 g / cm³ reprezinta exprimarea unei densitati si ne spune ca 1 cm³ dintr-o substanta cantareste 0,8 grame.
Ca sa exprimam in kg / m³, adica in Sistemul International de unitati de masura, facem un calcul :
1 metru cub este un cub cu latura de 1 metru
daca il exprimam in centimetri, volumul acestui cub este :
1 m³ = 100 cm x 100 cm x 100 cm = 1 000 000 cm³
rezulta ca masa unui cub cu latura de 1 m va fi masa a 1 000 000 de cubulete cu latura de 1 cm
masa unui metru cub din acea substanta va fi :
0,8 g x 1 000 000 = 800 000 g = 800 kg
acum stim ca 0,8 g / cm³ = 800 kg / m³
Pentru a transforma rapid, nu facem toate aceste calcule, doar inmultim cu 1000 si schimbam unitatile de masura :
0,8g / cm³ =[ 0,8 x 1000 = 800 ] = 800 kg / m³
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!