👤

Determinati masa de sulf de puritate 80 la suta necesara obtinerii a 64 g. trioxid de sulf

DAU CORONITA SI 50 de puncte​


Răspuns :

Răspuns:

Hai sa aflam prima data masa de sulf pur ce este necesara.

n SO3 = m / M = 0.8 moli SO3

2S + 2O2 = 2SO2

2SO2 + O2 = 2SO3

1 mol SO3 ............. 1 mol S

0.8 moli SO3 ................ x

Obtinem x = 0.8 moli S-pur.

m S-pur = 25.6g S

m S-impur = 100/80*25.6 = 32g proba.

Raspuns : 32g.