👤

.Câți atomi se găsesc în 16 g sulf (As egal cu 32 )​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

-se afla nr. de moli din 16g S

n= m : M

n= 16g : 32g/moli=0,5moli S

1mol S ---------------6,023.10²³atomi S

0,5moli S----------------x

x=0,5 . 6,023.10²³ atomi S = 3,0115 .10²³atomi S

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari