Răspuns :
Răspuns
Notații:
M= masa moleculară la substanța compusă (g/mol)
A= masa atomică a elementului chimic (g/mol atom)
C₆H₅-CH₃= formula chimică a toluenului
C₁₀H₈=formula chimică la naftalină
Calcul de Mase moleculare, cu ajutorul maselor atomice rotunjite, pe baza relației matematice de calcul, prin adunarea maselor atomice ale elementelor componente, înmulțite cu numărul lor din formula chimică ( mai pe scurt):
M C₆H₅-CH₃= 6.A C + 5.AH + AC + 3.AH= 7. A C+ 8. A H= 7.12 + 8.1=84+8=
92 g/mol
M C₁₀H₈= 10. A C + 8. A H = 10.12+8.1=120+8=128 g /mol
R: M la toluen: 92 g/mol; M la naftalină =128 g/mol
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!