Răspuns :
Răspuns:
Molecule (O2)= 4,816· 10²¹ molecule
Molecule (N2) = 2.107·10²² molecule
m(O2)= 0.256 g
m(N2) = 0.98 g
Explicație:
1) Aflăm volumul O2 la un litru de aer
1 l -------- 100%
x l -------- 20%
x= 20 % / 100 % = 0.2 l
2) Aflăm cantitatea de substanță de O2 după formula : Cant. De substanță (niu) = V(gaz)/ Vmol= 0.2 l/ 22.4 l/mol= 0.008 mol
3) Aflăm numărul de molecule de O2 după formula : N(numărul de particule)= Cant. De substanță × Numărul lui Avogadro
=> N(O2)= 0.008 mol × 6.02× 10²³ =0.04816 · 10²³ = 4,816· 10²¹ molecule
4) Aflam volumul de N2 la un litru de aer
1 l------ 100%
y l------80 %
y=80%/100%= 0.8 l
5) Aflăm cantitatea de substanță de N2
Cant. De substanță (niu) (N2)= V(N2)/ Vmolar= 0.8 l/22.4 l/mol=0.035 mol
6) Aflăm numărul de molecule de N2
N(N2)= 0.035 × 6.02×10²³=2.107×10²² molecule
7) Aflăm masele O2 și N2 după formula m= cantitatea de substanță × masa molară
=> m(O2)= 0.008 mol × (16 g/mol ×2) = 0.256 g
m(N2)= 0.035 mol × (14 g/mol×2) = 0.98 g
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!