Răspuns :
Răspuns: volum total = 1000 cm³, volumul unei bile = 10 cm³
Explicație:
avem o masa ( 2500 g) si un material - sticla
folosind densitatea, putem afla volumul acestei mase
cautam in tabele si aflam ca sticla are densitatea ρ = 2,5 g / cm³
stim ca densitatea = masa / volum
rezulta ca volumul = masa : densitate
V = 2 500 g : 2,5 g / cm³ = 1000 cm³
daca 100 de bile ocupa volumul de 1000 cm³, 1 bila ocupa un volum de 1000 cm³ : 100 = 10 cm³
ρ=m/V
ρ=densitatea=>ρ=densitatea sticlei= 2,5 g/cm^3
2,5=2500/V=>V=2500/2,5=1000 cm^3
100 bile... 1000 cm^3
1 bila... x
x= 1000/100=10 cm^3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!