Răspuns :
Răspuns: a) 225 000 J b) 0 J
Explicație:
energia cinetica a unui corp depinde de masa si viteza lui fata de corpul de referinta.
masa = 2 tone = 2 x 1000 = 2000 kg
viteza = 54 km/h = 54 000 m / 3 600 s = 15 m/s
Energia cinetica = Ec = mv² / 2
a) fata de pamant, cele 2000 kg au o viteza de 15 m/s.
Ec = 2000 kg x (15m/s)² / 2 = 225 000 Jouli
b) soferul masinii se misca simultan cu masina, deci viteza masinii fata de sofer este v = 0
Ec = mv²/ 2 = 2000 kg x (0 m/s)² / 2 = 0 J [ 0² = 0, deci 2000 x 0 = 0 si 0 :2 = 0 ]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!