460 g md g m g a g
Na2O + H2SO4 --> Na2SO4 + H2O
62 98 142 18
=> md = 460x98/62 = 727 g H2SO4
ms = ? , c% = 25%
stim ca c% = mdx100/ms
=> ms = mdx100/c%
= 727x100/25 = 2908,5 g sol H2SO4
=> m = 142x460/62 = 1053,55 g Na2SO4
=> a = 460x18/62 = 133,55 g H2O formata