Răspuns :
400 + 25%×400 =
= 400 + 25×400/100
= 400 + 25×4
= 400 + 100
= 500 lei
500 - 10%×500 =
= 500 - 10×500/100
= 500 - 10×5
= 500 - 50
= 450 lei
Un obiect costa 400 de lei. După o vreme s-a scumpit cu 25%, iar apoi
s-a ieftinit cu 10 %. Cât costă obiectul acum ?
Rezolvare:
[tex]\it 25\%=\dfrac{\ \ 25^{(25}}{100}=\dfrac{1}{4}\\ \\ \dfrac{1}{4}\ din\ 400=400:4=100\ lei\ (cu\ c\hat at\ s-a\ scumpit)\\ \\ 400+100=500\ lei\ (pre\c{\it t}ul\ dup\breve{a}\ scumpire)\\ \\ 10\%=\dfrac{10}{100}=\dfrac{1}{10}\\ \\ \dfrac{1}{10}\ din\ 500=50\ lei\ (cu\ c\hat at\ s-a\ ieftinit)\\ \\ 500-50=450\ lei\ (pre\c{\it t}ul\ actual)[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!