Răspuns :
m=1000L
Densitatea = 1000kg/m3
Densitatea = m/V (m- masa, V- volum)
1000kg/metru cub = m/1000L => m = (1000kg/m3)÷1000L =>
m= (1000kg/m3)÷1m3 => m = 1000kg
G=m × g (masa × acceleratie gravitationala) =>
G= 1000x9,8= 9800N
ρ = m/V => m = ρ×V = 1000kg/m³×1m³ = 1000 kg
G = m×g = 1000kg×9,8m/s² = 9800kg·m/s² = 9800 N
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!