Răspuns :
Explicație pas cu pas:
3kg banane........6 lei
7kg banane........x lei
2 kg mere.........4 lei
5 kg mere.........y lei
3/7=6/x=> x=6•7/3=2•7= 14 lei
2/5=4/y=>y=4•5/2=2•5=10 lei
14+10=24 lei
deci 7 kg de banane si 5 kg de mere costa 24 lei
Răspuns: 24 lei
Explicație pas cu pas:
Plan de rezolvare
1) Cât costă un kg de banane?
6 : 3 = 2 lei costă un kg de banane
2) Cât costa un kg de mere?
4 : 2 = 2 lei costă un kg de mere
3) Cât ar costa 7 kg de banane şi 5 kg de mere?
7 × 2 lei + 5 × 2 lei = 14 lei + 10 lei = 24 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!