👤

Un stilou costa 60 lei.Pretul stiloului scade cu 20% .Noul pret va fi egal cu?​

Răspuns :

Răspuns:

100%-20%=80% ;  60 x 80/100=48 lei

Explicație pas cu pas:

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Scaderea este:  20/100×60=12lei

Noul pret: 60-12=48 lei