Răspuns :
Vs = 500 cm3 , ro = 1,517 g/cm3
stim ro = ms/Vs
=> ms = roxVs = 1,517x500 = 758,5 g sol Mg(OH)2
ms1 = 758,5 g , c1% = 10%
ms2 = ms1 + md2, md2 = masa de Mg(OH)2 formata din reactie
c2% = 30%
stim ca c% = mdx100/ms
=> md1 = ms1xc1/100
= 75,85 g Mg(OH)2
md.final = md1 + md2
= 75,85 + md2
m g a g md2 g
MgO + H2O --> Mg(OH)2
40 18 58
=> md2 = 58m/40 = 1,45m
=> a = 18m/40 = 0,45m g apa consumata din solutie
=> md.final = 75,85 + 1,45m
=> ms2 = ms1 - a + md2
= 758,5 - 0,45m + 1,45m
= 758,5 + m
md.final = ms2xc2/100
=>
75,85 + 1,45m = (758,5+m)x30/100
=>
7585 + 145m = 22755 + 30m
=> m = 15170/115 = 132 g MgO
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!