👤

Pe piata europeana dozele care contin bauturi in general din otel si au o masa de 20gr. Volumul otelului este aproape jumatate celui a unei doze din aluminiu adica 2,50 cm3
Calculati masa de 1cm3 a oteluluo folosit . Care este densitatea oțelului?


Răspuns :

Răspuns:

m=20g

v=2,50cm³

ro= m/v=20/2.50 g/cm³=8g/cm³

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari