Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-se afla metalul
1,625g 0,05g
M + 2HCl = MCl 2 + H2
A 2g
A . 0,05 = 1,625 . 2
A . 0,05 = 3,25
A=3,25 : 0,05= 65--------> AZn
-se afla masa de HCl
1,625g xg yg
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
65g 2.36,5g 136
x=1,625 .73 : 65= 1,825g HCl --------> md sol. de HCl
-se afla ms sol. de HCl
ms=md.100: c
ms= 1,825 .100 : 30=6,08g sol. HCl
-se afla masa ZnCl2
y=1,625. 136 : 65=3,4 g ZnCl2------md
ms=md + mapa
ms=3,4 + 10=13,4g
-se afla c
c=md.100 : ms
c=3,4 .100 : 13,4=25,37%
MZnCl2= 65+2.36,5=136------>136g/moli
MHCl=1+ 35,5=36,5------>36,5g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!