Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
xmoli 5moli
O2 + 2Cu =2 CuO
1mol 2moli
x=1.5:2=2,5 moli O2
VO2=2,5moli.22,4L/moli=
2.
5,4g xg
2Al +3CuSO4= Al2(SO4)3 +3Cu
2 .27g 3 .64 g
x=5,4 . 3 . 64 : 54=19,2g Cu
n=19,2g : 64g/moli=0,3 moli Cu
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!