Răspuns :
Răspuns:
-calculez moli amestec
niu= V/Vm=14ml/22,4 ml/mmol= 0,625mmol
-calculez moli Co2
niu= V/Vm= 20ml/22,4ml/mmol=0,8928mmol
-consider amestecul format din a mmoli CH4 si b mmoli C3H8
CH4 + 2o2---> CO2+2H2O ori a mmol
C3H8+5O2===>3CO2+4H2O ori b mmol
-fac bilantul de moli hidrocarburi si moli Co2
a+b= 0,625
a+3b=0,8928
rezolvand sistemul rezulta : a= 0,4921mmol si b= 0,1329mmol
in 0,625mmol.............0,4921mmolCH4
100mmol......................x= 78,7% CH4
am calculat procentul de mmol dar el este egal cu cel volumetric.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!