Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-se afla masa de H2SO4
m=n.M
m=3moli .98g/moli=294 g H2SO4
- se afla masa de apa
m=ro. V
m= 1g/cm³ . 1200cm³=1200g apa
-se afla ms sol deH2SO4
ms=md + mapa
ms=294 + 1200=1494g sol.
-se afla c
c= md.100 :ms
c=294 . 100 : 1494=19 ,67 %
MH2SO4=2+ 32+ 4.16=98------>98g/moli
rezolvare:m(H2O)=1200cm3×1g/cm3=1200g
m(H2SO4)=98g/mol×3moli=294g
m(sol.)=1200+294==1494g.
w%=294:1494×100=19.68%
raspuns: 19.69%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!