Răspuns :
Răspuns: 1,575 kg
Explicație:
Substantele au diferite densitati, ceea ce face ca la acelasi volum sa aiba mase diferite
rezolvam problema afland volumul sticlei si apoi masa acelui volum de glicerina .
Stim ca in sticla plina se afla 1 kg de petrol cu densitatea de 800 kg / m³
densitatea = masa / volum,
Volum = masa : densitate
masa = 1kg
densitate petrol = 800 kg / m ³ = 0,8 kg / dm³ = 0, 8 kg / litru
[ 1 m³ = 1000 dm³ = 1000 litri ]
volum = 1 kg / 0,8 kg /litru = 1,25 litri = capacitatea sticlei
acum aflam masa a 1,25 litri glicerina ce are densitatea 1260 kg /m³
masa = densitate x volum
densitate = 1260 kg / m³ = 1,26 kg / dm³ = 1,26 kg / litru
volum = 1,25 litri
masa = densitate x volum = 1,26 kg / litru x 1,25 litri = 1,575 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!