Răspuns :
P=F*v, unde:
- P=500kW este puterea locomotivei
- v=10m/s
- F fora de tractiune
Deci F = P / v
Dupa ce atinge viteza de 10m/s, viteza ramine constanta.
F = Ff = μ m g
unde m = 400t = 400 * 1000kg
Deci μ = F / m / g = P / (m g v) = 500 * 1000 / (400 * 1000 * 10 * 10)
μ = 500 / 400 / 100 = 5 / 400 = 1.25 / 100 = 0.0125
μ = 0.0125
Cind v1=8m/s, recalculam forta de tractiune:
F=P/v1 = 500 * 1000 / 8 = 500 * 125 = 62500N
F - μ G = m a, sau F/m - μ g = a
62500 / (400 * 1000) - 0.0125 * 10 = a
625 / 4000 - 0.125 = a
a=0.03125 m/s²
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!