Răspuns :
Răspuns: Presiunea = 500 N/m² = 500 Pa
stim masa = 500 g = 0,5 kg
latura cubului = 10 cm = 0,1 m
presiunea = Forta / suprafata = F/S
forta = greutatea cubului
suprafata este una din fetele cubului
greutatea cubului = G = mg = 0,5 kg x 10 N/kg = 5 Newton
o fata a cubului este un patrat, cu latura de 10 cm, deci suprafata sa este
S = 0,1 m x 0,1 m = 0,01 m²
presiunea p = F / S = G / S = 5 N / 0,01 m² = 500 N / m² = 500 Pascal
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!