Răspuns :
Răspuns:
Date cunoscute:
-știm să scriem reacția de reducere catalitică a nitrilului H₃C-C≡N cu H₂, numită și hidrogenare, care este catalizată de Ni/Pd:
H₃C-C≡N + 2 H₂ (gaz) → H₃C-H₂C-NH₂
1mol........2.22,4L(sau 1 mol C.N.)...........1mol
-stoechiometria reacției, indică, că:
1mol acetoniril...se combină cu 2 moli de H₂....rezultă 1 mol de etil amină
-dacă considerăm condiții normale de temperatură și presiune, atunci 1 mol din orice gaz ocupă 22,4L; respectiv 1 kmol de gaz=ocupă 22,4 m³
-masa de acetonitril pur=200 kg
-mase atomice (din tabelul maselor atomice): A C=12; A N=14; A H=1 (g.mol atom)
Nu știm și vom calcula:
-volum H₂ consumat în condiții normale=X (m³)
-masa de etil amină formată =Y (Kg)
Lucrăm cu Kg, kmol, m³, fiindcă facem corelarea cu Kg de acetonitril reactant.
Calcule:
Pe baza reacției chimice vom calcula necunoscutele X, Y, dacă știm 200 Kg de acetonitril reactant, masele moleculare (kmol/Kg), V m(22,4 m³) și ce este un calcul stoechiometric.
1) X m³ H₂=?
M C₂H₃N=2.12C + 3.1 H + 1.14 N=41 kg/kmol;
V m H₂= 22,4 m³/ la 1 kmol
200 kg.............X.m³....................Y kg
C₂H₃N + 2.H₂ = C₂H₂NH₂
41 kg/kmol.....2.22,4m³/ Kmol......45 kg/ymol
X H₂= 200kg.2.22,4 m³/ kmol/ 41 kg/kmol=218,53 m³
2) Y kg de C₂H₅NH₂=?
M C₂H₅NH₂=2.12C+7.1 H+ 1.14N=45 kg/kmol
Din proporția formată (vezi reacția, pct.1) rezultă că Y este:
Y, kg= 200 kg.45 kg/kmol/41 kg/kmol=219,51 kg
R: 218 ,5 m³ H₂(C.N.) ; 219,51 kg de C₂H₇N
Verificați calculele! Am dat rezultatul cu 2 zecimale și nu am rotunjit, fiindcă nu știu, cum vă cere d-nul profesor.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!