Răspuns :
Răspuns:
Metoda comparației
3kg căpșuni.... 5kg cireșe.... 93 lei /×2
6kg căpșuni.... 2kg cireșe.... 90 lei
=>
6kg căpșuni... 10kg cireșe... 186 lei
6kg căpșuni... 2kg cireșe.... 90 lei
_________________________
8kg cireșe.. 186 - 90 =96 lei
96 :8=12 lei kg de cireșe
4×12=48 lei costă 4kg cireșe
93 - 5×12=90-60 =33 lei costă kg căpșuni
33 :3=11 lei un kg de căpșuni
4 ×11 =44 lei costă 4 kg de căpșuni
Răspuns:
3 kg capsuni+5 kg cirese=93 lei / x 2
6 kg capsuni+2 kg cirese=90 lei
-------------------------------------------
6 kg capsuni+10 kg cirese=186 lei
6 kg capsuni+2 kg cirese=90 lei
------------------------------------------
8 kg ciresr=96 lei
cirese=96:8=12lei
3 kg capsuni+5x12=93 lei
3 kg+60=93
3 kg capsuni=93-60
capsuni=33:3=11 lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!