Răspuns :
Forta de frecare este o forta exterioara, si de aceea avem:
Lff = E2 - E1, unde E1 este energia totala initiala (compusa numai din energie potentiala), iar E2 este energia totala finala (la baza planului, numai energie cinetica). Lff este lucrul mecanic al fortei de frecare.
E1=m*g*h=8*10*2=160J
v=18km/h = 18 * 1000 / 3600 = 18 * 10 / 36 = 5m/s
E2=m*v² / 2 = 8*25/2= 4*25=100J
Deci: Lff=E2-E1=100-160= -60J
Raspuns: Lff= -60J: asa cum era de asteptat, Lff este negativ deoarece forta de frecare este mereu opusa deplasarii.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!