👤

Pentru transportul sarcinii electrice de q=25C între punctele A și B ale unui conductor, se depune un lucru mecanic L=5000J. Aflați tensiunea electrică existenta între punctele A și B.

Răspuns :

L = q U

5000 = 25 U

U = 5000 / 25 = 200V

Raspuns: U=200V