👤

care este substanta din care este realizat un corp omogen cu masa m = 162kg si volumul v =600 cm cub?​

Răspuns :

600 cm³ = 0,0006 m³

ρ = m/V = 1,62kg/0,006m³ = 2700kg/m³

Verificam tabelul de valori densitate si gasim ca este vorba despre ALUMINIU.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari