O sfera din sticla are masa m=0,500 kg și volumul V =350 cm3. Calculează densitatea medie a sferei. Cunoscând densitatea sticlei p=2500kg/m3,stabileste dacă sfera are goluri sau este compacta. Dacă sfera are goluri, calculează volumul acestora.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!