👤

Un automobil care parcurgr distanta de 72,2 km in timp de 1h 6 min are viteza medie de 200 m/s Este adevarat sau fals???? VA ROG SA MA AJUTATI!!!!!! DAU COROANA​

Răspuns :

d = 72,2 km = 72200 m

t = 1h 6 min = 66 min = 3960 s

v = 200 m/s ???

v = d/t

v = 72200 m/3960 s

v = aproximativ 18,2 m/s => fals

Sper că te-am ajutat