Răspuns :
Răspuns: Verificați, vă rog calculele!
Calcule:
a) Calculăm Q (KJ) degajat la arderea celor 5 kg Cărbune, dacă la 1Kg de Cărbune se degajă 8396Kj:
Q degajat = 8396 kj/kg.5 kg=41980 Kj
b) Scriem egalitatea:
Q degajat la ardere 5 kg Cărbune=41980Kj=Q absorbit de X kg de apă pentru încălzirea de la 30-100 grade C.
c) Calculăm, X, kg apă, când știm valorile lui: Q, t inițial, t final, C (căldura specifică) apă și expresia matematică pentru calcularea cantității de căldură.
41980 Kj= X. (100-30) grade. 4,18 Kj/kg .grad=X.70.4,18Kj/kg
Rezultă:
X= 41980 /70.4,18.kg=143,47 kg apă
X=143,47 kg.1000 g=143470g apă
R: 143 470 g apă.
Explicație:
Problema aparține Capitolului ”Termochimia” din Chimie, unde sunt toate informațiile la nivel de liceu, pentru cantitatea de căldură, Q.
În acest caz, avem o schemă de date:
5 kg de Cărbune (%C) ard ......și produc o cantitate de cădură=8396Kj .5 Kg
↓
această cantitate de căldură încălzește o masa de apă
(X, necunoscuta) de la 30 grade C la 100 grade C.
Rezultă că:
Q degajată la arderea 5 kg C= Q absorbită de X kg apă pentru încălzirea ei
de la (30 -100) grade C
Q=m.c.Δt
Δt=diferența de temperatură dintre finală și inițială, în grade C=t final-t inițial
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!