Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
Ne amintim ca
1 min = 60 s ⇒ 10 min = 600 s
1h = 60 min = 3600 s
1km = 1000 m
1m = 0,001 km
si
d = v · t
Deci biciclistul pleaca din punctul A. In cele 10 min el parcurge distanta
d = v1 · 10 min = 15 m/s · 600 s = 9000 m = 9 km
Deci distanta dintre cei doi devine
184 - 9 = 175 km
Pana la punctul de intalnire, fiecare din ei va face acelasi timp t
⇔
Distanta parcursa de biciclist va fi
15 m/s · t
Distanta parcursa de autocar va fi
20 m/s · t
Suma acestor 2 distante este drumul de 175 km = 175 000 m
⇔ 15 m/s · t + 20 m/s · t = 175000 m
⇒ 35 m/s · t = 175000 m
⇒ t = 175000 : 35 = 5000 s = 3600s + 1400 s
⇒ t = 1h + 1380s+20s
⇒ t = 1h 23min 20s
De la B plecase autocarul.
Deci distanta de la B la punctul de intalnire este
20 m/s · t = 20m/s · 5000s = 100000 m = 100 km
Daca vrem, putem socoti si distanta de la A la punctul de intalnire facand diferenta (184 - 100) km = 84 km
SAU 9 km + 15 m/s · 5000 s = 9 km + 75000m = 9km + 75 km = 84 km
In acest fel avem si verificarea faptului ca am socotit corect.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!