👤

Densitatea sangelui uman este de 1060 ori Kg supra m la a 3. Calculati masa a 5 litri de sange( volumul de sange din corpul unui adult obisnuit ). Exprima rezultatul in Kg.

Răspuns :

V=5 l=5*10⁻³ m³

ρ=m/V=>m=ρV=1060*5*10⁻³=5,3 kg