👤

Vă rog mult să mă ajutați! Ofer coroana și abonare! Calculează concentrația procentuala pentru o solutie apoasă cu volumul de 275 ml (Ro= 1 g/ml) care conține 25 de grame de bicarbonat de sodiu.​

Răspuns :

Răspuns:

md=25g

ms= ro x Vs= 1g/mlx275ml=275g

c= mdx100/ms= 25x100/275=...........................calculeaza !!!!

Explicație: