👤

Un aliaj cu masa de 30g si titlul de 0.870 se topeste cu alte doua aliaje de mase egale, unul cu titlul de 0.880 si altul cu titlul de 0.790.Se obține un nou aliaj cu titlu de 0.850.Care este masa aliajului obtinut?


Răspuns :

Răspuns:

70g

Explicație pas cu pas:

fie m masele feicaruia din cele 2 aliaje adaugate

atunci

(30*0,87+m*0,88+m0,79)/(30+m+m)=0,85 |*100

(30*87+m*167)/(30+2m)=85

2610+167m=2550+170m

2610-2550=3m

60=3m

3m=60

m=20

masa noului aliaj este

30+20+20=70g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari