👤

Trei picături sferice de mercur, egale ca volum și considerate punctiforme, cu sarcinele electrice q1= 10-4C, q2=-2*10-4C și q3=4*10-4C, se aduc în contact, formând una singură. Ce sarcină electrică va avea picătura formată și cu ce forță va interacționa ea cu o altă sarcină electrică de 10-9C aflată în aer la distanța de 50 cm de ea?