Răspuns :
Răspuns:
v,s= 300ml ( 1cm³=1ml)
m,s= roxv,s= 300x1,4g=420g
c=mdx100/ms---> md=51x420/100g=214,2gKOH
v,s=500ml
m,s= roxv,s= 1,5x500g= 750g
md= 50x750/100g=375g H2SO4
M,H2SO4=98g/mol M,KOH=56g/mol
H2S04 + 2KOH----> K2SO4 + 2H2O
98g............2x56g
214,2g............x x=m,KOH=244,8g aproximativ 245g
m,KOH,nereactionat= 375-245=>130g=md'
50= 130x100/ms'---> ms'=260g
ms",ce contine KOH nereactionat ms"=ms-ms'= 750-260=> 490g
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!