Răspuns :
Răspuns:
1. Stabilirea formulei brute și a formulei moleculare, pentru compusul analizat
Etape:
1. Considerăm 100 g de compus analizat și vom transforma procentele de C,H și O în grame:
masa de C= 40%.100g/100%=40 g C; masa de H=6,66%.100g/100%=6,66g H
masa de O=53,34%.100g/100%=53,34 g O
2. Calculăm numărul de atomi -g de C, H, O, cu relația:
n atom-g , element = masa(g)/Masa atomică(A) g/atom g
n atom g de C=40/12=3,33; n atom g de H= 6,66/1=6,66
n atom g de O= 53,34/16=3,33
Avem raportul atomic de combinare:
C: H: O= 3,33 : 6,66:3,33 / împărțim la 3,33 pentru obținerea de numere întregi, mici:
Rezultă: C:H:O=1:2:1
3. Determinăm formula brută a compusului, din raportul atomic de combinare:
(CH2O)n
4. Determinăm formula moleculară a compusului, adică vom calcula *n* de la formula brută astfel:
Masa moleculară a compusului, M=64 g/mol= M la (CH₂O)n
De unde:
n= 64/ M (CH₂O) = 64/ ( 12+2.1+16)=64/30
n=2,1 3; luăm valoarea 2
Rezultă formula moleculară: (CH₂O)₂ ⇒ C₂H₄O₂
⇒ HO-CH₂-H₂C-OH
R: (CH₂O)n; C₂H₄O₂
2) Numărul de moli de NaOH, X, care vor neutraliza total H₂SO₄, la Na₂SO₄, se stabilește pe bază de ecuație chimică, prin calcul stoechiometric:
avem: 0,5 moli acid...........X moli NaOH
H₂SO₄ + 2 NaOH → Na₂SO₄ + 2H₂O
stoechiometric:
1mol acid............2 moli NaOH(coeficientul)
X=0,5 moli acid.2 moli NaOH/ 1 mol acid=1 mol, adică dublu față de numărul de moli de acid.
R: 0,5 moli acid cu 1 mol de NaOH, pentru neutralizarea la Na₂SO₄
3) punctul a, lnk=f(1/T)
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!